Lehetséges válaszok:
- Miért van különbség? – kérdezi aki nem ismeri a játékokat
- Lego, természetesen! – mondja a lego-fan
- Playmobil! – vágja rá a másik
- Hogy lehet ilyet kérdezni? – csodálkozik, aki ismeri mindkettőt
Pedig megkérdezik, nem is kevésszer. Hogy néhány mondatban foglaljam össze… ilyenkor azt sem tudom, melyik néhány mondatnál kezdhetném. Mert ez olyan, mintha az almát és a barackot hasonlítanám össze. Gyümölcs mindkettő, fán terem, kosárba lehet szedni, kilóra mérik, és mindkettőt szeretetem. Néha az egyiket jobban… de mások nem biztos hogy így vannak ezzel. Nem célom egy mindenre kiterjedő szakmai tanulmányt írni, csupán a lényeges hasonlóságokra és különbségekre szeretnék rávilágítani, azt is több felvonásban. Hát akkor haladjunk időrendben.
Ami közös:
A két játékcsalád valóban mutat némi hasonlóságot, de ez csak a látszat. Valójában két teljesen különböző dologról van szó. Ami közös bennük: Mindkettőt nagy múltú külföldi cég gyártja, igen profi módon. Mindkettőben jellegzetes kicsi figurák vannak, amik jól illeszkednek a kicsi kezekhez, és még véletlenül sem lehet összetéveszteni őket más játékok figuráival. Közös még, hogy a gyártók különböző nagy témákat alkotnak, és ezen belül a rá jellemző stílusban készítik a játékokat. Viszont több azonos téma van, ami miatt esetleg első ránézésre összetéveszthető. Ilyen az állatkert, az állatklinika, farm, rendőrség, tűzoltóság, stb. Továbbá közös jellemző, hogy egy termékcsaládon belül a figurák, és a különböző elemek kompatibilisek egymással, tehát egy playmobil tűzoltó bácsi simán rá tud ülni a rendőr vagy a sírrabló lovára, és a lego Jack Sparrow is otthonosan érzi magát Anakin vadászgépén. Hovatovább, Micimackót is ugyanúgy ellátják az állatklinikán, mint a többi állatot, akik eredetileg a csomagba tartoznak.
A nagy különbség: LEGO
A lego egy építőjáték, többféle alaplappal, sok színes építőelemmel és minifigurával. A Duplo kicsiknek készül (1,5-5 évig) nagyobb méretű kockákból és figurákból áll, mint a klasszikus lego elemek. A témák is a kicsikhez igazodnak. (farm, állatkert, Verdák, első építkezés, stb) A nagyobbaknak több lehetőség van. Az építőjáték nagy előnye, hogy például egy torony szétszedése után bármi más újra rakható belőle. És mivel a különböző témák jellegzetes elemei jól kiegészítik egymást, csak a gyerek képzelete szab határt, mit mivel épít össze. Viszont sokszor egy jól sikerült várat, vagy pályaudvart nem szívesen szednek szét, ilyenkor a többi elem segítségével a szerepjáték kerül előtérbe. Felismerte ezt a Lego is, így az elmúlt években számos olyan készlet jött ki, amik népszerű témára épülnek, és konkrét nagy elemeket tartalmaznak (pl.: helikopter, űrhajó,) ,amikkel inkább a szabad asszociációs játék kerül előtérbe az építéssel szemben. Az életkori ajánlás is eszerint változik 5, 6, 9 éves kortól.(Gyűrűk ura, Karib tenger kalózai, Harry Potter, Star Wars stb)A sok újdonság ellenére, mégis a mai napig a Lego city vezeti a népszerűségi listát.
PLAYMOBIL
A Playmobil már eleve a szerepjátékra épül. Adott egy téma, a rá jellemző emberkékkel, állatokkal, számtalan kis kiegészítővel, és köré rendeződik a többi elem, ami lehet épület (ház, vár, temlom…) járművek (hajó, vonat, markológép…) kert, cirkusz, bármi ami hozzá tartozik. A nagyobb részek már készen vannak, apró kis műanyag „szögekkel” és egy speciális eszköz segítségével lehet rögzíteni, amit bár szét lehet szedni, de mássá nem alakítható át. Például egy strand medencékkel, napozóággyal stb nem alakítható át Római birodalommá, de a figurák nyugodtan beugorhatnak egymáshoz. Éppen ez a szerepjáték lényege. A legoval szemben itt az adott téma sokkal élethűbben jelenik meg, a sok kellék és kiegészítő is ezt a célt szolgálja. Témától függetlenül, nagyon változatos a formavilág, nagyon sokszínű és szép kidolgozásúak a játékok. 4 éves kortól ajánlják a gyerekeknek, ám a gyártók gondoltak a kicsikre is, nekik 1.2.3. néven készültek a játékok. Megjelenésükben egy picit eltérnek a „klasszikus” playmobiltól, de lényegében ugyanolyan.
Azt tapasztaltam, hogy a gyerekek mindkét játéknál a kicsi emberkéket és állatokat szeretik a legjobban, azokat elő lehet kapni csak úgy egy kis játékra, nem szükséges hozzá az eredeti környezet. És amíg mi hasonlítgatunk, a lego és playmobil játékok között nincs hatalmi harc a gyerekszobában, jól kiegészítik egymást, még barátok is lehetnek. Következő alkalommal beszélhetnénk még a különlegességekről, a számítógépes változatokról, a filmekről, és még sok minden másról. Ti melyiket kedvelitek jobban, lego, vagy playmobil? Miért?